Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hašek nechtěným osvoboditelem ČSSD z řetězů prezidentova vlivu?

31. 10. 2013 11:50:22
Michal Hašek by spolu s bazénkovým komentátorem Zdeňkem Škomachem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou, Romanem Onderkou a nepřesvědčeným spiklencem Milanem Chovancem nakonec mohli být do historie České strany sociálně demokratické zapsáni sice krvavě, ale přesto zlatým písmem. Možná se jim totiž svou neobratností podaří definitivně zbavit sociální demokracii zhoubného vlivu jejího bývalého a po vendetě zjevně zoufale prahnoucího Miloše Zemana.

Ten příběh všichni známe. V roce 2003 část sociální demokracie v čele s Vladimírem Špidlou odmítla volit Miloše Zemana v prezidentské volbě a ten se místo očekávaného výstupu na politický Olymp musel stěhovat na Vysočinu. To, zdá se, sociální demokracii nikdy nezapomněl. Dlouhá léta se s ní až na výjimky odmítal bavit a házel jí klacky pod nohy, ale když se po deseti letech triumfálně vrátil jako první přímo zvolený prezident, tak po výstupu z armádního vrtulníku na sjezdu ČSSD nabídl straně zakopání válečné sekery a spolupráci. A ČSSD třesoucí se strachem z pomsty vděčně přijala. Happy end? Sotva.

Miloš Zeman totiž možná zakopal válečnou sekeru, která je příliš těžká a nápadná pro útok na nejsilnější levicovou sílu v zemi, ale vytáhl zbraň podstatně nenápadnější a také mnohem víc smrtící - kyselinu, rozežírající sociální demokracii zevnitř a posilující už tak poměrně silné vnitřní rozbroje a oslabující stranu jako celek. To plně vyšlo najevo po posledních volbách do poslanecké sněmovny. Náhle se ukázalo, že zhrzenost a zatrpklost našeho prezidenta je silnější než jeho deklarovaná touha po stabilitě politického a stranického systému. Po celou dobu posiloval svůj vliv, a když neuspěl se stranou SPOZ, rozhodl se po (mnohokrát popírané) finální schůzce v Lánech naplno udeřit na volebním výsledkem oslabenou a vnitřně rozštípnutou ČSSD. Věčně druzí, Zdeněk Škromach a Michal Hašek, se svými (myšleno Zemanovými) kumpány, pak vedeni jeho radami a svojí touhou po moci, odvolali Bohuslava Sobotku z vyjednávacího týmu a pokusili se odstřelit nejen jeho, ale i jeho křídlo (Jiřího Dienstbiera,Vladimíra Špidlu a další) z vedení strany.

Zde se ale krutě přepočítali a dlužno říci, že nejen oni. Nikdo totiž nečekal, že se Bohuslav Sobotka, který svým oponentům do té doby ustupoval, kde mohl, kousne a neodstoupí. Přesně to se však stalo a stalo se toho mnohem víc. Nejen, že předseda strany neodstoupil, ale na jeho stranu se postupně postavili nikoli pouze řadoví členové strany i většina stranických funkcionářů, ale i široká veřejnost a ostatní politické strany a ti tento projev neloajality, alibismu a kudly do zad odsoudily. Pak to šlo ráz na ráz - demonstrace, couvání pučistů, rozpad vyjednávacího týmu a Bohuslav Sobotka se náhle ocitl nečekaně v poněkud nečekané ofensivě. Tolikrát popíraná schůzka Miloše Zemana s Jiřím Zimolou, Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Milanem Chovancem a Jeronýmem Tejcem byla nejdříve prozrazena Chovancem a pod silným mediálním tlakem nakonec i zbytkem. Výmluvy se kupí, počet příznivců Haška je zdá se tenčí a tenčí a nedávno nepředstavitelný konec Haška se Škromachem v ČSSD se stává reálnou možností. A z Hradu se valí jen neproniknutelné ticho, kromě zpráv na téma, že prezident má zraněné koleno, protože v noci patrně narazil do zdi (slova šéfa prezidentova lékařského konzilia Martina Holcáta) a to, zdá se, nikoli jen obrazně.

Co bude nyní? Sociální demokracie se ocitá na křižovatce, ke které již dlouho směřovala.

Buď tento spor vyhrají Haškovci a pak je pozice Sobotky, Špidly, Dienstbiera a dalších zcela neudržitelná. ČSSD se pak následně dostane na dlouho pod prezidentův vliv a po neúspěchu SPOZ dostane prezident novou (podstatně mocnější) hračku, se kterou bude nadále okopávat pilíře parlamentní demokracie.

Další možností je vítězství Bohuslava Sobotky, které se nyní jeví jako pravděpodobné a které by mohlo znamenat odklizení Haška a spol. z vedení strany nebo dokonce ze strany samotné. Navíc by s největší pravděpodobností došlo i na definitivní vymanění se z prezidentova vlivu a jeho odkázání do patřičných míst. A nezávisle na tom snad i nastoupení cesty moderní sociálně demokratické strany západního střihu jakožto síly, která na politickou scénu bezesporu patří a zaslouží si respekt zleva i zprava a sama se podle toho i chová.

Třetí možností je, nikoli nepravděpodobné, zachování statutu quo. Sobotka s Haškem se nějak domluví, protože ani jedno křídlo nebude mít dostatečnou sílu na eliminaci toho druhého. Vliv prezidenta na sociální demokracii přetrvá, byť bude nadále parciální, více hlídaný a snáze identifikovatelný. ČSSD však tímto nastolí cestu k faktickému rozštěpu, kdy to, a velmi pravděpodobně v nejméně vhodnou chvíli, jednu část přestane bavit a založí si vlastní stranu.

Vzhledem k tomu, že situace se mění každým dnem, je jasné, že to může dopadnout jakkoli. Výsledek však bude mít, vzhledem k pozici a (i přes slabý volební výsledek) značnému vlivu ČSSD, zásadní dopad na českou politickou scénu.

Autor: Jan Řežábek | čtvrtek 31.10.2013 11:50 | karma článku: 22.50 | přečteno: 837x

Další články blogera

Jan Řežábek

Česká polistopadová politika - jak jsme na tom?

V dnešní době je oblíbenou činností kritizovat polistopadový režim. Vše bylo rozkradeno, morální hodnoty zmizely, lidé jsou sobci a všichni politici jsou zkorumpovaní. Nesouhlasím. Nebylo, nezmizely, nejsou a znovu nejsou. Na následujících řádcích nejprve shrnu určující momenty vývoje českého režimu a následně se pokusím o jeho obhajobu či alespoň méně skeptický pohled.

3.12.2014 v 16:08 | Karma článku: 11.72 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jan Řežábek

Problémy českého školství

České školství má celou řadu problémů ve všech třech svých hlavních stupních. V následujícím textu se pohledem studenta budu věnovat především těm hlavním z nich: financování a jeho principům, různé úrovni ZŠ a absenci centrální veřejné evaluace jeho kvality, nevhodně zvolenému způsobu vedení VŠ a závěrem degradaci akademických titulů bakalář a magistr.

20.11.2014 v 19:34 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 407 | Diskuse

Jan Řežábek

Sobotkův Havel: Od slov k činům

Ve středu 19. listopadu večer středoevropského času byla v jižní křídle amerického kapitolu odhalena busta Václava Havla. Český premiér a předseda poslanecké sněmovny se při tamních projevech přihlásili k dědictví politiky lidských práv. Pěkné, nyní jen dostát svým slovům.

20.11.2014 v 15:26 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 545 | Diskuse

Jan Řežábek

Jak sprostota zakrývá zradu

Svými slovy prezident zvedl ze židle nejen pražskou kavárnu, ale i občany, kteří o politiku a hradního pána v běžném životě takřka nezavadí. Ten je tak opět terčem posměchu. Dost možná to ale bylo jeho cílem, byť zřejmě nikoli v takové míře. Proč? Protože pár dní před tím udělal něco daleko horšího, od čeho se nyní snaží odvést pozornost.

5.11.2014 v 20:31 | Karma článku: 25.06 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Havlíček

Bismarckovský model zdravotnictví v Čechách

Proč se u nás tento skvělý model zdravotnictví, stal zdrojem obživy pro různé typy hladojedů a obchodníků, kteří kupčí z našim zdravím??? Jak je možné, že pojišťovny a farmaceutické společnosti na nás tím to způsobem parazitují??

26.6.2017 v 4:36 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 219 | Diskuse

Miroslava Pokorná

Poezie v kuchyni

Některé mé kuchařky jsou notně staré. Když říkám notně, tak třeba z roku 1944. Namátkou: Tajemství malochovatelské kuchyně, podle které jsem kdysi připravovala králíka tak, aby nesmrděl.Knížky o koření a bylinkách. Jídla ze soji

26.6.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 |

Milan Radek

Budou i Evropanky muset chodit v budoucnu zahalené?

Narazil jsem na video s egyptským presidentem Násirem. Mluví o požadavku člena Muslimského bratrstva aby uzákonil zahalování žen, dole zahřmí smích. Někdo zvolá ať si bratr dá hadr na hlavu sám. Hned se mi vybavil president Bellen

26.6.2017 v 0:28 | Karma článku: 29.82 | Přečteno: 716 | Diskuse

Jana Slaninová

Když jedete na houby, minete Portu a skončíte ve vodě

Původní plán, který ráno uzrál v mé šílené hlavě, voněl hříbky na smetaně, jehličím a troškou stínu. Tak jsme se vypravili za dobrodružstvím. V metru jsem náhle změnila plán. A jelo se úplně jinam.

25.6.2017 v 20:40 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 384 | Diskuse

Eva Drunecká

Soros není Bůh

i když si na něj rád hraje a kupodivu mu v jeho božství mnoho lidí pomáhá a většina neodporuje. Vrtochy tohoto přebohatého staříka odborná veřejnost tituluje jako „kontroverzní názory“. Zní to vzletněji.

25.6.2017 v 19:06 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1063 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 747
Liberál, agnostik, fanda Arsenalu a nenapravitelný idealista

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.