Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotkův Havel: Od slov k činům

20. 11. 2014 15:26:19
Ve středu 19. listopadu večer středoevropského času byla v jižní křídle amerického kapitolu odhalena busta Václava Havla. Český premiér a předseda poslanecké sněmovny se při tamních projevech přihlásili k dědictví politiky lidských práv. Pěkné, nyní jen dostát svým slovům.

Václav Havel je teprve čtvrtý Evropan, kterému se dostalo cti pobývat v přítomnosti velikánů americké a evropské historie v Hale svobody ve Sněmově reprezentantů USA. Při ceremonii, doprovázející odhalení jeho busty, byla pronesena spousta krásných slov o lidských právech a silném odkazu Václava Havla, který čeští čelní představitelé označili za živý a vitální a přihlásili se k němu. Je však třeba říci, že mezi jejich slovy a činy v této oblasti však zeje díra v podobě slova činů Miloše Zemana a nijaké zahraniční politiky české vlády.

Současná česká zahraniční politika se vyznačuje značnou dvoukolejností. První kolej reprezentuje je Lubomír Zaorálek a jeho ministerstvo zahraničních věcí. Ten se mj. snaží vymezovat vůči politice Ruské federace, lidská práva akcentuje a dalo by se říci, že se drží tradiční dikce Černínského paláce. Lubomír Zaorálek je však v médiích a veřejné debatě na toto téma takřka neviditelný. Dominantní je na úkor MZV v zahraniční politice prezident republiky, který si z ní udělal jedno ze svých témat. Je samozřejmě nemožné říci, co se Miloši Zemanovi honí hlavou, ale navenek jeho slova a činy působí značně prorusky, pročínsky a analogicky s tím poněkud "nelidskoprávně a antieuroatlanticky". K jeho návštěvě ruské konference na řeckém Rhodu, summitu NATO ve Walesu či Číny v čele obchodních delegací není třeba mnoho dodávat, neboť mluví sami za sebe. V souladu s tím také bagatelizuje ruský vliv na Ukrajině a právo Ukrajiny rozhodnout samostatně o svém osudu, jako nějakého nesvéprávného dítěte, o kterém rozhodnou ti dospělí a mocní (rozumějte USA, EU a Rusko). Premiér a parlamentní většina tomuto nečinně přihlíží a tématu se záměrně vyhýbají, čímž Zaorálek a jeho ministerstvo značně ztrácí na vlivu. Je nyní tedy na Bohuslavu Sobotkovi, Janu Hamáčkovi a dalších, kteří se k odkazu Václava Havla a politice lidských práv hlásí, aby uvedli svá slova v život. K tomu, aby jejich slova zněla aspoň trochu důvěryhodně je nyní třeba udělat několik kroků.

Od slov k činům nebo návrat k nijakosti

Po projevech v kongresu se však tato nečinnost musí změnit. Premiér a vládní většinou zvolený předseda PS musí nyní jasně říci, jak to bude. Buď svá slova promění v činy a zkrotí prezidentskou kliku, na což sílu rozhodně mají (demokratická opozice jim v tom jistě ráda pomůže) nebo to nechají tak, jak to je, nepodpoří vliv Zaorálka na zahraniční politiku a pak byla jejich slova jen plivnutím do moře a projevem těžkého pokrytectví.

První cesta vede na Západ a to skrze změnu ústavy, tj. odebrání zahraniční politiky prezidentovi a její definitivní přiřknutí vládě, potažmo příslušnému ministerstvu. Tato cesta je obtížná kvůli silnému proautoritářskému (zamanovskému) křídle, které se tomu bude zuby nehty bránit a dosavadní neangažovanosti Sobotky v tomto tématu, kterému by premiér nyní musel dát prioritu. Je to však způsob, jak odstranit dlouhodobě neudržitelný stav, kdy se mezi sebou o zahraniční politiku perou Hrad a MZV. Zároveň je to cesta, kde by se prozápadní křídlo vlády mohlo spolehnout na pomoc demokratické opozice, která je dlouhodobým zastáncem prozápadní zahraniční politiky.

Druhou cestou je ponechání současného stavu, tedy situace, kdy je vláda a ministerstvo zahraničí v defenzivě a zahraniční politika je určována hlavně prezidentem, který je ze své povahy, jakožto jednotlivec, akceschopnější než kolektivní (a často heterogenní) vládní těleso. V případě této cesty zůstane zahraniční politika ČR nadále taková, jaká byla dosud: nekonzistentní, nečitelná a snadno manipulovatelná zvenčí.

Jak to bude, je nyní na Bohuslavu Sobotkovi, který jasnou americkou podporou těmto krokům, stejně jako projevem svým a Hamáčkovým, získal k těmto úvahám prostor.

Autor: Jan Řežábek | čtvrtek 20.11.2014 15:26 | karma článku: 9.38 | přečteno: 545x

Další články blogera

Jan Řežábek

Česká polistopadová politika - jak jsme na tom?

V dnešní době je oblíbenou činností kritizovat polistopadový režim. Vše bylo rozkradeno, morální hodnoty zmizely, lidé jsou sobci a všichni politici jsou zkorumpovaní. Nesouhlasím. Nebylo, nezmizely, nejsou a znovu nejsou. Na následujících řádcích nejprve shrnu určující momenty vývoje českého režimu a následně se pokusím o jeho obhajobu či alespoň méně skeptický pohled.

3.12.2014 v 16:08 | Karma článku: 11.72 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jan Řežábek

Problémy českého školství

České školství má celou řadu problémů ve všech třech svých hlavních stupních. V následujícím textu se pohledem studenta budu věnovat především těm hlavním z nich: financování a jeho principům, různé úrovni ZŠ a absenci centrální veřejné evaluace jeho kvality, nevhodně zvolenému způsobu vedení VŠ a závěrem degradaci akademických titulů bakalář a magistr.

20.11.2014 v 19:34 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 407 | Diskuse

Jan Řežábek

Jak sprostota zakrývá zradu

Svými slovy prezident zvedl ze židle nejen pražskou kavárnu, ale i občany, kteří o politiku a hradního pána v běžném životě takřka nezavadí. Ten je tak opět terčem posměchu. Dost možná to ale bylo jeho cílem, byť zřejmě nikoli v takové míře. Proč? Protože pár dní před tím udělal něco daleko horšího, od čeho se nyní snaží odvést pozornost.

5.11.2014 v 20:31 | Karma článku: 25.06 | Přečteno: 1357 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Šebek

Vraťme svobodu do školství

Z bláta do louže! Tak lze přirovnat jmenování nového ministra školství Stanislava Štecha, který se nezdráhá pokračovat v dalším glajchšaltování našich dětí a zavádění zbytečných až škodlivých nařízení.

26.6.2017 v 7:24 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 248 | Diskuse

Tomáš Kolomazník

Zvyšování výdajů na obranu – bude je mít ministerstvo skutečně za co utratit?

Čeští politici dlouhodobě volají po nutnosti zvýšit výdaje na obranu. Jejich hlasy ještě více zesílily v nedávné době. Jedná se o reakci na apel amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské země NATO dostály svých závazků.

26.6.2017 v 6:44 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 128 | Diskuse

Miroslav Václavek

Miloš Zeman není hlavou státu, ale jeho vyměšovacím otvorem

„Demokracie není panováním, nýbrž prací k zabezpečení spravedlnosti. A spravedlnost je matematika humanity.“ Tomáš Garrigue Masaryk

26.6.2017 v 6:15 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 500 | Diskuse

Ota Blažek

Chtěná - nechtěná EU

"Obecně vzato průzkum ukazuje, že Evropané odmítají řízení z Bruselu a chtějí mnohem víc rozhodovat sami o sobě. I když si většinově nepřejí odchod z Unie, chtějí, aby v jejich zemích přesto proběhla referenda o členství."

25.6.2017 v 23:54 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 163 | Diskuse

Zdenek Horner

Češi požadují zákaz všech náboženství

Češi na stále rozvaleném a očekávajícím zasedání OSN navrhli zakázat přípisem do charty všechna světová náboženství. Protože se již celosvětově lidstvo konečně přesvědčilo, že multikulturalismus selhal a funguje jenom dehumanizace

25.6.2017 v 23:27 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 363 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 747
Liberál, agnostik, fanda Arsenalu a nenapravitelný idealista

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.